"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cam Üfleme Sanatı Renklendirme

Cam üfleme sanatı renklendirme cam boyalarıyla yapılır ve fırınlanır. Bazı camlar ise renkli halde bulunur.Cam üfleme sanatında en çok kullanılan teknikler şunlardır; vitray cam tekniği, cameo cam tekniği, döküm tekniği ve lüster tekniği.

Vitray Cam Tekniği

Cam eşyanın üzerine boya ve desen işlemesi şeklindeki cam işleme sanatına ise vitray cam tekniği denir. Vitray cam tekniği 9. ve 10. yy ‘da bulunmuştur. Vitray cam tekniği 1260 yıllarında canlı ancak ışığı daha az geçiren renklerden elde edilmeye başlamıştır. Cam süsleme sanatı olarak camii, konak, saray ve türbelerde vitray cam tekniği kullanılmıştır. Vitray cam tekniği aslında kırık camların birleştirilmesi ile desen oluşturulması işlemidir. Ancak bu yöntem cam üfleme sanatı renklendirme de oldukça meşakkatli bir işlemdir. Günümüzde daha sıklıkla kullanılan yöntem özel cam boyaları yoluyla boyama ve konturlama yapılacak desen oluşturulmasıdır. 

Cameo Cam Tekniği

Cameo cam tekniği ise, yapıtın cam yüzeyi üzerine değişik renkli cam tabakasının üflenerek tutturulması neticesinde üst katmandaki camın oyulması ile tıraşlanarak yapılan desenlerin gün yüzüne çıkarılarak elde edilen lüks cam sanatı tekniğidir. Cameo cam tekniği ilk olarak Antik Roma’da görüşmüştür.

Döküm Tekniği

Döküm tekniği, sıcak cam hamurunun bir iç veya dış kalıp üzerinde şekillendirilmesidir. Kapalı ve açık kaplarda uygulaması farklıdır. Kapalı kaba balmumu akıtma uygulanırken açık kaba döküm tekniği uygulanır.

Lüster Tekniği

Cam üfleme sanatı uygulanırken bir diğer renklendirme tekniği ise lüster tekniği dir. Bu da cam üfleme sanatı renklendirme tekniklerinden biridir. Cam üfleme tekniği ile şekil verilen cama lüster tekniği metalik parlak, bakırımsı ve altınımsı sonuç almak için yapılır. Lüster tekniği ile boyanan cam adeta altın gibi parlar. Günümüzde lüster tekniği renk paleti oldukça geniştir. Renkli cam elde etmek için bir kaba konan toz şeklindeki cam pigmentler cam fırınından alınan fıska üzerine sarılır.

Cam Üfleme Sanatı Renkleri

Cam renklendirme resim sanatındaki gibi pigmetlerle meydana getirilmez. Bunun yerine oksitler yardımıyla oluşturulur. Farklı renklerde camlar birbirleriyle karışsa bile bu durum yeni renkler oluşumasını sağlamaz. Bununla birlikte camlar sahip oldukları yapısal özellikleri kaybetmezken, gözlemci renklerin verdiği etki kapsamında bambaşka bir izlenim yakalayabilir. Cam üfleme sanatı renklerine bakıldığında renk tonlarının transparan camın hacmine ve kalınlığına göre farklılık gösterdiği kolaylıkla anlaşılabilir. En açık tondaki transparan renk kullanılmış olsa da , boyutun uzamı arttıkça renkte koyulaşma gözlemlenir.

"<yoastmark

"<yoastmark

Lüster Tekniği
Lüster Tekniği

 

Cam üfleme sanatı renklendirme dekorasyon örneklerini inceleyelim